rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


5 najczęstszych błędów dekarskich. Na co zwrócić uwagę?

image

Aby mieć pewność, że dach jest wykonany prawidłowo, najlepiej zatrudnić dobrego fachowca, który dobrze wykona swoją pracę – to truizm i pewnik.


Aby mieć pewność, że dach jest wykonany prawidłowo, najlepiej zatrudnić dobrego fachowca, który dobrze wykona swoją pracę – to truizm i pewnik. Aby mieć pewność, że dach jest wykonany prawidłowo, najlepiej zatrudnić dobrego fachowca, który dobrze wykona swoją pracę – to truizm i pewnik. Jednak po pierwsze, przezorny zawsze ubezpieczony, a po drugie, nigdy nie ma pewności, czy wykonawca nie będzie miał akurat słabszego dnia i nie popełni jednego z niżej przedstawionych błędów. Zawsze warto zatrudnić pewnego i zaufanego dekarza, ale dla pewności, by zweryfikować jakość otrzymaj usługi, możemy jeszcze zwrócić uwagę na parę newralgicznych kwestii.Jak rozpoznać błędy dekarzy?
Pokrycie dachu jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Dlatego też ewentualne błędy pojawiające się w tym miejscu będą skutkować problemami w całym budynku. Są one na dodatek często dość trudne do naprawienia.


Najczęściej powtarzające się błędy dekarskie
Choć każdy dekarz stara się wykonać swoją pracę jak najlepiej, jest kilka błędów, które zdarzają się każdemu. Warto dowiedzieć się, na czym one polegają, aby dopilnować pracy w swoim domu i być pewnym prawidłowego wykończenia dachu. Jeśli zauważysz jeden ze wspomnianych poniżej sygnałów, powinieneś jak najszybciej interweniować. W czasie kładzenia dachu wiele błędów można jeszcze naprawić – później może być to bardzo trudne.


Uszkodzona lub źle ułożona membrana dachowa
Stosunkowo często spotyka się źle ułożoną folię dachową lub uszkodzenie jej powierzchni. Wydaje się, że dość sporo nawet doświadczonych dekarzy nie rozumie w pełni, jaką funkcję pełni podkład pod pokrycie dachowe. Membrana dachowa jest jednym z elementów tej warstwy. Na niej spoczywa zapewnienie odpowiedniej szczelności dachu. Nieodpowiednie ułożenie folii może zatkać również szczeliny wentylacyjne, które pozwalają osuszyć wewnętrzną strukturę dachu. Możliwe jest położenie specjalnych dachówek wentylacyjnych lub wywietrzników wentylacyjnych., jednak jest to rozwiązanie droższe. Prawidłowe wykonanie pokrycia jest podyktowane konstrukcją dachu i typem pokrycia dachowego.


Niewłaściwie zamontowane obróbki blacharskie
Wystrzegać się należy również nieprawidłowego wykonania obróbek blacharskich. Niedokładne położenie pokrycia dachowego, szczególnie wokół kominów czy okna dachowego, może być powodem przeciekania wody i zbierania się wilgoci we wewnętrznej części dachu. Wrażliwym miejscem są również okolice okapu i kalenica. Zbyt duże niedokładności mogą pociągnąć za sobą nawet przeciekanie wody przez sufit do samego mieszkania. Będzie to szczególnie widoczne w czasie silnego wiatru i ulewnego deszczu.


Nieprawidłowe rozmieszczenie łat
Niewłaściwie wykonany podkład pod pokrycie dachowe może nie zapewnić odpowiedniej sztywności całej konstrukcji. Odpowiednio gęste ułożenie łat pozwala zachować sztywność nie tylko pokrycia dachowego, ale również więźby dachowej. Istotna jest również ilość miejsc podparcia, przez które ciężar dachu przenoszony jest na więźbę dachową. Nawet niewielka różnica w sposobie kładzenia dachówki ceramicznej może wymagać innego rozstawu łat, aby całość była odpowiednio sztywna i wytrzymała.


Źle zamontowane rynny
Należy również zwrócić uwagę na zamontowane rynny. Jest to jedna z końcowych prac dekarskich, jednak nie należy jej lekceważyć. Złe połączenia między poszczególnymi elementami mogą spowodować rozszczelnienie i zalanie elewacji. Rynny powinny zachować również odpowiednie spady, inaczej w niżej położonych punktach będzie zbierać się woda, która nie będzie w stanie odpłynąć. Jest to dodatkowe obciążenie, a w pewnych sytuacjach może spowodować rozszczelnienie rynny.


Nieszczelne piony
Ułożenie dachu wokół pionu musi być wyjątkowo szczelne, ponieważ jest to miejsce, gdzie woda może dostawać się do środka. Także tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, zanim zakończy się współpracę z firmą dekarską.


Wybór dobrego dekarza
Od dobrego fachowca wymaga się prawidłowego wykonania wszystkich elementów dachu. W zależności od kątów nachylenia połaci, typu pokrycia dachowego czy obecności okien połaciowych powinien doradzić, jaki podkład będzie odpowiedni. Następnie musi wiedzieć, jak uszczelnić wszystkie elementy dachu, aby uniknąć przeciekania dachu. Uwagę należy zwrócić także na rynny i inne elementy dodatkowe. W jaki sposób wybrać najlepszego dekarza? Opisywaliśmy to już w innym artykule. Jednak niezależnie od tego, jak dobry fachowiec do nas przyjdzie, warto sprawdzić, czy prace dekarskie zostały wykonane prawidłowo. W tym celu zwracajmy uwagę na wspomniane wyżej wrażliwe punkty, które często stanowią największy problem wśród wielu prac dekarskich.


Podsumowanie
Dach domu jest jedną z najważniejszych jego części i musi być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, a ułożenie dachówek  i blachodachówek lub innych pokryć dachowych skutecznie ochroni budynek od warunków atmosferycznych. Mimo to często zdarza się, że do prac dekarskich wkradnie się jakiś błąd. Warto nadzorować pracę zatrudnionych fachowców, aby zawczasu wychwycić popełnione błędy i jak najszybciej interweniować. Częste błędy dotyczą niewłaściwego ułożenia membrany dachowej , co wynika z reguły z niezrozumienia, jaką funkcję pełni podkład pod pokrycie dachowe. Z tego samego powodu zdarza się, że łaty są źle rozmieszczone. Jednak równie istotne jest dokładne wykonanie elementów blacharskich oraz zapewnienie szczelności pionów. Przecieki powstawać mogą też na skutek źle zamontowanych rynien.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Blachotrapez

E-mail: biuro@blachotrapez.eu

WWW: www.blachotrapez.eu

Tel: +48 18 268 52 00
Adres:
Kilińskiego 49a
34-700 Rabka-Zdrój

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Polecamy
dodaj+ «»